.. taki trochę groch z kapustą.
Najpierw ciekawa kamienica przy Kozielskiej 4, postawiona prawdopodobnie przez przedwojenny kwaterunek wojskowy. Dzisiaj dopiero ją "odkryłem".
Najpierw ciekawa kamienica przy Kozielskiej 4, postawiona prawdopodobnie przez przedwojenny kwaterunek wojskowy. Dzisiaj dopiero ją "odkryłem".
Niedaleko, prawie przy rogu Kozielskiej i Ostroroga jest przejazd kolejowy, obsługiwany - należy przypuszczać - zdalnie i elektronicznie. Domek dróżnika stoi więc już od pewnego czasu bezużyteczny, pusty (i jest pomału, na razie w środku, dewastowany).
Opustoszały też, chyba już dość dawno temu, piaskowcem wykończone wieże dyspozytorskie (o ile tak to się nazywa) na dworcu Warszawa Zachodnia. Jak widać, nie widać schodków, a okna... no widać. Zdjęcia robiłem dzisiaj późnym popołudniem z ul. Tunelowej.
Te wieże na Zachodnim to chyba po prostu budynki maszynowni wind z przejścia podziemnego, które od bardzo dawna nie jest używane.
OdpowiedzUsuńPiotr, wczoraj jechałem przez Zachodni i się trochę przyjrzałem. Faktycznie tam są od strony wschodniej drzwi windowe, więc masz rację. Tylko ta górna część z oknami i galerią, a kiedyś ze schodkami (w zasadzie drabinką) jak jakiś punkt dowodzenia, czy inne obserwatorium. Może stamtąd można się było w razie potrzeby wzrokowo kontaktować z powiedzmy "główną wieżą kontroli ruchu", którą kiedyś pstryknąłem: _ http://plfoto.com/zdjecie,architektura,na-zachodnim-bez-zmian,2144505.html _ ? Ciekawostka jest :-). Pozdrawiam. Witek
OdpowiedzUsuńO proszę, moje okolice, poza Tunelową, która troszkę dalej:) Te wieże niesamowite.
OdpowiedzUsuńNiestety wież już nie ma, rozebrali przed Euro 2012.
UsuńTym sposobem zlikwidowali jedyną rzecz godną uwagi na Zachodnim...
Pozdrawiam z Żoliborza Południowego W.
To tym bardziej cenne te zdjęcia.
UsuńMieszkałam w tym budynku 15 lat. Moja Babcia chyba od 1949 do 2019 r. 3 piętro Mieszkanie z orginalnym okrągłym okienkiem. w piwnicy powinien jeszcze stary przedwojenny olbrzymi magiel obciążany polnymi kamieniami.
OdpowiedzUsuńMalownicze i doskonałe w proporcjach portale i krużganki kamienicy przy ulicy Kozielskiej są ozdobą lokalnego szlaku architektury renesansowej, prowadzącego dalej przez półokrągłą bramę na rogu alei Rewolucji Październikowej i Obozowej (inspiracja Francesco Guardi ?), do kopuł a la Brunelleschi w kościele na Kole.
OdpowiedzUsuń