sobota, 17 września 2011

Żoliborskie Madonny

Było o kapliczkach i jeszcze kiedyś będzie. Dzisiaj natomiast o Madonnach z Żoliborza.
Jedna jest dość znana, widać ją z tramwaju, to figura Matki Boskiej Niepokalanej stojąca obecnie w Parku Żołnierzy Żywiciela (kiedyś stała vis-à-vis szkoły pożarniczej). Na swój użytek nazywam ją Madonną ze Stołecznej... Niczego nie ujmując świetlanej pamięci ks. Jerzego, muszę powiedzieć, że dla mnie ul. Popiełuszki pozostanie jednak na zawsze Stołeczną.Druga - chyba mało znana - Madonna z Dzieciątkiem stoi przy ul. H. Dembińskiego, na tyłach pięknego kościoła p.w. Matki Boskiej Królowej Polski. To już ponoć Marymont, ale jak dla mnie nadal Żoliborz :-).Może są jeszcze jakieś, o których nie wiem...

3 komentarze:

  1. Zbuźnię, ale dla mnie nawet i Bielany to Żoliborz. Co z kolei wpływa na powiększenie ilości kapliczek z Madonnami :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Marcin, no właśnie, Żoliborz mój widzę ogromny... Ale, ale, chyba muszę zmienić tematykę, bo jeszcze mnie ktoś o moherowy berecik posądzi ;-). Pozdrowienia. W.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bez przesady, hehe :-) u mnie też dużo różnego towaru, z którym się nie identyfikuję personalnie. To moje miasto po prostu.

    OdpowiedzUsuń